Katarakt Birimi

KATARAKT NEDİR?
Normalde saydam olan göz içi mercesinin opaklaşması katarakt olarak adlandırılır.Katarakt görmenin zamanla azalmasıyla karakterizedir ve tüm dünyada en çok bilinen az görme nedenidir.Yaşa bağlı olarak ortaya çıkan kataraktlarda opak lensin ameliyatla alınmasıyla görme azlığı giderilebilir.Tüm dünyada her yıl 5-10 milyon kişide katarakt görülmektedir.Hastaların büyük kısmı(%67) 70 yaş ve üstündedir.

KATARAKT BELİRTİLERİ NELERDİR?
1.Göz kamaşması
2.Görüntünün bulanıklaşması
3.Eğri görme
4.Renkli görmenin bozulması
5.Gece görmenin zorlaşması

KATARAKT NEDENLERİ NELERDİR?
Kataraktın en önemli nedini gözün yaşlanmasıdır.Şeker hastalarında kataraktın gelişimi daha erkendir.Bazı ilaçlar (steroidler) travmalar ya da geçirilmiş göz içi ameliyatları da katarakt oluşumuna yol açar.Çocuklardaki kataraktlar ailesel olabildiği gibi hamilelik sırasında geçirilen hastalık ve alınan ilaçların sonucu gelişmiş olabilir.

KATARAKT NE ZAMAN AMELİYAT EDİLMELİDİR?
Katarakt hastanın günlük işlerini görmesini engelleyecek kadar görme azlığı yaratıyorsa opere edilmelidir.
Hastanın görmesi iyi ise beklenebilir.
Eğer göz tansiyonunda yükselmeler veya yükselme riski yoksa katarakt ameliyatı acil bir ameliyat değildir.Ancak yerleştiği yer itibari ile görmeyi hızla azaltmaya eğilimi olan kataraktlar daha erken alınabilir.

KATARAKT AMELİYATI YAPILMAZSA NE OLUR?
Katarak lens tam opaklaştığı zaman göz içine düşebilir ve göz tansiyonunun artmasına neden olabilir.Bu nedenle tüm kataraktlar eğer gözde başka bir problem yoksa ameliyat edilmelidir.

KATARAKT AMELİYATI NASIL YAPILIR?
ERA GÖZ’de katarakt ameliyatı dikişsiz FAKOEMOLSİFİKASYON yöntemi ile yapılmaktadır. Bu ameliyat halk arasında lazer olarak tanımlansa da ultrasonik titreşimle gerçekleştirilmektedir. Kataraktlı göz merceği alındıktan sonra göz içine katlanabilir yumuşak göz içi merceği yerleştirilir.

GÖZ İÇİ MERCEĞİ GÖZDE KAÇ SENE KALABİLİR?
Uluslararası standartlara uygun üretilmiş bir göz içi merceği ömür boyu göz içinde kalabilir.

AMELİYAT SONRASI TEKRAR KATARAKT OLUŞUR MU?
Ameliyattan sonra tekrar katarakt oluşmaz ancak göz içi merceğinin içine yerleştirildiği lens kılıfı opaklaşabilir. O zaman ameliyat yapılmadanaraka kılıf YAG LAZER ile açılır.

AMELİYAT SONRASI GÖZ NE ZAMAN İYİLEŞİR?
Ameliyattan sonraki ilk 24-72 saat önemlidir. Ancak göz görsel olarak aktiftir.Ameliyattan sonraki ilk iki ya da üç hafta göz damlası kullanılması gerekir.

AMELİYAT SONRASI GÖRMEK İÇİN GÖZLÜK KULLANILIR MI?
Katarakt ameliyatı öncesi yüksek numaralı gözlük kullanan hastalarda göz içi merceğinin numarası ayarlanarak ameliyat sonrası kalın gözlükler kullanılması giderilir.Ancak net görmek için düşük numaralı gözlükler bazen gerekebilir.