Akıllı Lens


+A A-


Akıllı Lens

Ağır göz hastalıkları için gün geçtikçe birçok yeni tedavi yöntemi gelişmektedir. Klasik tedavi yöntemleri gözlükler, lensler, cerrahi ve lazer operasyonlarıdır. Akıllı lens yöntemi bunlardan farklı bir tedavidir.

Akıllı lens tedavisi gözden problemli olan ana merceğin çıkarılması ile gerçekleşir. Onun yerine yapay bir mercek yerleştirilir. Ciddi ve ilerlemiş olan hastalıklarda kullanılmasının nedeni de budur. Ciddi görüş kayıpları yaşamayan hastalarda kullanılması tercih edilmez. Çünkü gözün kendi merceği göz için en uygun olanıdır. Fakat bu mercek artık görme kalitesini ciddi derecede düşürmeye başladığında akıllı lens yöntemi tercih edilir.

Göz merceğindeki rahatsızlık denildiği zaman ilk akla gelen katarakt hastalığıdır. Akıllı lens uygulaması genel olarak katarakt hastalarında tercih edilir. Ankara’da yaşayan katarakt hastaları Ankara akıllı lens tedavilerinden yararlanmaktadırlar.

Katarakt Tedavisinde Akıllı Lens

Katarakt özellikle yaşın ilerlemesiyle birlikte ortaya çıkan çok ciddi bir göz rahatsızlığıdır. Bu yüzden 40 yaşın üzerindeki bireyler düzenli olarak göz muayenelerini yaptırmalıdırlar.

Katarakt hastalığı ile göz merceği artık saydamlığını yitirmeye başlamıştır. Katarakt hastaları etraflarını net olarak görememeye başlarlar.

Katarakt tedavisi klasik olarak cerrahi operasyonlarla gerçekleştirilir. Fakat cerrahi ameliyat geçirmek istemeyen hastalar akıllı lens uygulamasını da tercih edebilmektedirler. Akıllı lens uygulaması sonrası görüşte büyük oranda düzelmeler gerçekleşmektedir.

Lazerin Alternatifi Akıllı Lens

Görme duyusu çok kendine özgü ve özel bir duyudur. Nesnelerden gelen ışığın gözlerimizde kırılması ile görme gerçekleşmeye başlar. Bu kırılma işleminin hatasız şekilde olması düzgün bir şekilde görmemizi sağlar. Işık kırılması hastalıkları dışında da pek çok göz hastalığı bulunmaktadır.

Işık gözümüzün merkezinde kırıldığı zaman yakın veya uzaktaki nesneleri rahatlıkla görebiliriz. Kırılmanın hatalı gerçekleşmesiyle ortaya çıkan bazı göz hastalıkları mevcuttur.

Miyop hastalar uzakta bulunan nesneleri, insanları vs. görmekte zorlanırlar. Uzakta yapılan hareketleri tam olarak algılayamazlar.  Miyobun dereceleri vardır. Kimi hastalar uzağı hiç göremezken kimileri az netlikte de olsa görebilmektedirler. Miyop ne kadar erken teşhis edilirse o kadar iyidir. Bebeklerde dahi miyop oluşumu gözlenebilir. Erken teşhislerde optik yöntemlerden hızlı ve olumlu geri dönüşler alınır. Optik tedavi, gözlük ve kompakt lensleri içermektedir.

Optik tedavi bazen tedavinin ilk aşaması olarak gerçekleştirilir. Bu aşamadan sonra daha fazla ilerleme ya da gerileme görülmüyor ise lazer tedavi yöntemlerine başvurulabilir. Lazer tedavi her zaman kesin sonuç olmayabilir.

Diğer tedavi yöntemlerinin etkisiz olduğu durumlarda akıllı lens yöntemine de başvurulmaktadır. Akıllı lens operasyonu ile gözlerin içine kalıcı lensler yerleştirilir. Akıllı lens, ışık kırılması problemleriyle ortaya çıkan hastalıkların tedavisinde etkilidir.

Akıllı lens tedavisinin bu hastalıkların ancak çok ileri evrelerinde kullanılması gerektiğini unutmamalısınız. Akıllı lens tedavisi Ankara akıllı lens uzmanı doktorlar tarafından da 40 ve 50 yaş sonrası için tavsiye edilmektedir.