Excimer Lazer Nedir


+A A-


Excimer Lazer Nedir

Günümüzde lazer teknolojileri pek çok alanda uygulanmaktadır. Tıp da bu alanlardan biridir. Göz hastalıkları da bu alanlardan biridir.

Excimer lazer göz tedavilerinin hızlıca tamamlanması için ortaya çıkmış bir yöntemdir. Excimer lazer yöntemiyle uzun yıllara yayılan miyop, hipermetrop, astigmat gibi rahatsızlıklar daha kısa sürede tedavi edilebilmektedir. Erken teşhis yapılan durumlarda bir seansta tedavi tamamlanabilmektedir.

Excimer lazer tedavisi optik tedavi yönteminden daha hızlı bir sonuç almak isteyen hastalar tarafından tercih edilir. Excimer lazerin uygulanabilmesi için gözlük numarasının ilerlemesinin durmuş olması uygundur. En uygun zaman bir yıldır bir ilerleme olmadığı zaman dilimidir.

Bütün organlarımız, vücudumuz, parmak izimiz gibi gözlerimiz de bize özgüdür. Göz, en hassas organlarımızdan biridir. Görme beş temel duyumuzdan biri olduğu için önem taşımaktadır. Görme yetisini olabilecek en kaliteli şekilde kullanmak her insanın hakkıdır. Göz tedavileri hayat kalitemizi arttırmaktadır.

Excimer lazer teknolojisi tıp alanındaki gelişmelerle birlikte ortaya çıkmıştır. Dünya’da ve Türkiye’de uzun yıllardır uygulanmaktadır.

Excimer lazer tedavisi her hastada uygulanabilmektedir. Çünkü gözler her insan için farklı yapıdadır. Uzman göz doktorunuzun muayenesinden geçip uygun olup olmadığınızı öğrenmeniz gerekir. Lazer tedavisi göz tansiyonu, keratokonus vb. göz rahatsızlıkları olan hastalarda uygulanamaz. Tıp bilimi her hastalığın kendi yapısına uygun tedavi yöntemleri geliştirmiştir. Gerekli muayeneden geçip uygun bulunan 18 yaşının üzerindeki hastalar bu tedaviden yararlanabilir. Emziren ve hamile kadınlar ise bu süreç sonrasında tedaviye başlamalıdırlar.

Excimer lazer tedavisi cerrahi tedavilerden daha kısa süren bir işlemdir. Excimer lazerin birçok farklı türü vardır. Yöntemleri farklı olmakla birlikte hepsi, cerrahi ameliyatlardan daha kısa sürmektedir. Ameliyat sonrası iyileşme süresi minimumdur. Günlük yaşama ara vermek durumunda kalmazsınız. Bu da lazerin tercih edilmesinin nedenlerindendir. Lazer ameliyatı için deneyimli ve uzman bir hekim tercih edilmelidir.

Lazer ameliyatı sonrası hastalığın tekrarlanması nadir de olsa görülür. Bu durumda ikinci bir seans uygulanmasının zararı yoktur. Excimer lazer ameliyatlarının hepsinde gözle temas minimumdadır. Fakat çoğunda yine de temas bulunmaktadır. Kesikler bıçak yerine lazerle yapılabilmektedir.

No touch lazer yöntemi ise hastalara göze temas olmadan tedavi olma imkânı tanır. Böylelikle cerrahi ameliyat veya diğer lazer ameliyatları için risk grubuna giren hastalar da ameliyat olabilmektedir. Korneası normalden daha ince olan hastalar için sorun teşkil etmemektedir.

İlasik lazer yönteminde bıçak kullanılmaz. Lasik ise lazer göz kapakçığınız göze özel üretilmiş cihazlarla kaldırılarak uygulanır. Fakat no touch lazerde göz ile herhangi bir temas yoktur. PRK lazer gibi bazı yöntemlerde alkolle kaldırma yöntemi uygulanmaktadır.

Tabi ki no touch lazer dışındaki lazer yöntemleri de hasar verici değildir. Çünkü göz uzmanları bu müdahaleyi göz yapısı bu işleme uygun hastalara uygulamaktadır. Bu yüzden birden çok cerrahi ameliyat yöntemi olduğu gibi lazer tedavinin de birçok çeşidi vardır.