Excimer Lazer


+A A-


Excimer lazer cerrahisi, miyop, hipermetrop ve astigmatizm gibi kornea kırılma hatalarını düzeltir, gözlük veya lenslere bağlanmadan daha rahat bir yaşamı açıkça görmenize ve yaşamanıza izin verir. Göz yapınızın ameliyat için uygunluğu detaylı göz muayeneleri ve muayeneleri ile belirlenir. Lazer cerrahisinin amacı; Hastanın göz sağlığını korumak ve gözlük veya mercek kullanmadan daha konforlu bir yaşam sağlamaktır.

Excimer Lazer Kimler İçin Uygundur?

18 yaşından büyük olup, gözlük veya lens ihtiyacı olanlar içindir.
Gözlük numarası geçen yıl boyunca 0,50’den fazla diyoptri değişmemiş olanlar içindir.
Miyop değeri 10 diyoptriye kadar olanlar içindir.
-6 diyoptriye kadar astigmatizm, +6 diyoptriye kadar hipermetrop olanlar içindir.
Yeterli kornea dokusu kalınlığına sahip olanlar içindir.
Gözlerinde başka hastalıklar bulunmayanlar (kornea daralması, göz basıncı) içindir.
Operasyona uygun göz yapısına sahip kişilerin ön muayeneleri ve muayeneleri neticesinde göz lazerle tedavi edilebilir.

PRK Nedir?

Lasik “Kornea Kırılma Hatası Düzeltme Yöntemi” olarak bilinir ve PRK yöntemi gibi kornea düzeltici etkisi vardır. En sık kullanılan lazerlerin aksine, PRK yöntemi korneada ince bir tabaka oluşturmaz, lazer doğrudan dış yüzeyden çıkarılır. PRK operasyonuna, korneanın üst yüzeyine epitel yani ince, canlı doku denir; Bu, altta yatan dokuya bir lazer uygulama işlemidir. Çıkarılan epitel kısmı daha sonra yenilenir.

Lasik İşlem Nedir?

Lasik, bir excimer lazer operasyonunun tatminkar ve ağrısız düzeltilmesi için geliştirilmiş bir cerrahi yöntemdir. Lasik yönteminin PRK’ya göre dört ana üstünlüğü vardır:
1- PRK’ya göre hasta için bu daha ağrısız bir yöntemdir, hasta ameliyat günü yanma ve ağrıdan şikayet etse de ikinci günden itibaren azalır ve kaybolur.
2- Görme açısı oldukça hızlı gerçekleşir.
3. Birkaç gün sonra hastanın çok iyi bir görüşü olur.
4- Postoperatif geri dönüş veya korneanın bulanıklaşması oluşmaz.

Femtolasik Lazer

Femtolasik lazer; Refraktif cerrahide ve miyopi, hipermetrop, astigmatizm gibi korneanın kırılma kusurlarının tedavisinde kullanılan yeni bir lazer teknolojisidir. Bir lazer işleminin başarısının bağlı olduğu bir femtolasik lazer bilgisayar kontrolü ve en önemli aşamada, klapenin ince bir bölünmüş açıklığı olan kornea (kanadı) istenen seviyeyi sağlar ve bıçaksız bir lazer ışını sağlar.
Lasik tedavisinde en önemli adım, korneanın tepesinden kapak adı verilen bir kanat oluşumu sağlanır. Son yıllarda bir flep oluşturmak için femtolasik lazer teknolojisi kullanılmıştır. Bir femtolasik lazer, bir dokuyu istenen derinlik, genişlik ve şekilde kesebilen bir cihazdır. Keskin bir bıçak yerine lazer flep oluşumu riski en aza indirir. Femtolasik lazer, operasyonun başarısını artırarak kişiselleştirilmiş bir insizyon oluşturma yeteneği sağlar.
Femtolasik lazer tamamen bilgisayar kontrollü bir sistem olduğundan, bıçak olmayan, son derece güvenilir bir lazer ve benzeri görülmemiş bir hassasiyetle bir lazer için gerekli olan kornea flepini yapar. Keskin bir bıçak yerine bir lazer ışını kullanarak flep oluşma riskini en aza indirin. Böylece, istenen kalınlıkta, çapta ve istenen alanda son derece güvenli ve doğru hassasiyet ve hassasiyetle bir kanat oluşturulur.

Neden Femtolasik Seçmelisiniz?

Mükemmel sonuçlar, yüksek başarı, düşük risk, uygun kornea yapısına sahip hastalarda istenen kalınlıkta flep sağlamak için excimer lazer yöntemlerinden biri olan femtolasik tercih edilmelidir. Femtolasik lazer, mekanik keratomaların komplikasyonlarını ortadan kaldırır ve ek güvenlik sağlar. Bir femtolasik lazer kullanarak istenen kalınlıktaki flepleri kaldırma kabiliyetimiz olduğundan, ince bir kornea tabakası olan hastalar için lasic kullanma fırsatımız da vardır. Aynı zamanda femtolasik lazer kullanarak ince flepleri kaldırabildiğimiz için, kırılma kusurları olan hastalarımızda ve -10 dereceye kadar olan miyoplarda bir excimer lazer kullanabiliriz. Bir femtolasik lazerle kesilmiş bir kornea flebi bir excimer lazerden sonra geriye doğru eğildiğinde, daha güvenilir ve güvenilir bir flep oluşur. Bir femtolasik lazer kullanarak flep oluşumu ağrısız ve çok daha uygundur. Bir femtolasik lazerinden sonra kuru göz riskinin düşük olması beklenir.

Wavefront

Bazı gözlerde, miyop, hipermetrop ve astigmat gibi kornea kusurları ve gözün arka katmanındaki anormal durumlara bağlı olarak gözün optik düzensizlikleri “kırma” olarak adlandırılır. Kırma sorunlar gece görüşüne neden olabilir ve görme keskinliğini azaltır. Kartal gözü uygulaması olarak bilinen bu excimer lazer tedavisinde, kornea anormallikleri son derece hassas bir topografya ile tespit edilir ve