Özel Era Göz Hastalıkları Merkezi MENÜ

Göz Sağlığını korumanın yolları

Göz Sağlığını korumanın yolları

Vücudumuz, yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunda bize bazı sinyallerle haber yollar. Genellikle ağrı, sızı veya gözle görülür belirtiler olmak üzere bu sinyalleri iyi takip etmemiz, söz konusu olumsuzluğun giderilmesi için çok büyük öneme sahiptir. Çünkü bilindiği gibi hastalıklarda erken teşhis ve tedavi gerçekten çok önemlidir.

Örneğin bu belirtilerden; başımızda oluşan basınç hissi ve aynı zamanda görmemizde ki bulanıklık göz tansiyonuna işaret eder. Aynı zamanda gözün arka kısmındaki olumsuzlukları bize anlatmaya çalışır. Bu bölümdeki bir kanama veya yırtılma bu belirtilerle kendisini gösterir.

Başımızda ağrı olmaksızın sadece görmemizde bulanıklık varsa katarakt riskini göz önüne almamız gerekir. Ayrıca gözlerimizin optik bölümlerinde bozukluk, şeker ve tansiyon hastalığının sebep olduğu göz damarlarında hasarlar, gözlerimizin saydam tabakalarının olumsuz durumları, görme merkezi sinirlerinde hasarlar bu belirtilerle ortaya çıkan göz hastalıklarıdır.

Gördüğümüz objeleri eğer bir perdenin arkasından görüyormuş hissi oluşuyorsa yani görüntüler net değil, sanki bir tabakanın önündeymiş gibi görüyorsak gözlerimizde katarakt olma ihtimali çok yüksektir. Görüntülere odaklanamamak ta gözlerimizin mercek sistemleriyle ilgili bize uyarılar verir. Gözlerimizde yanma ve batma varsa bu durum gözlerimize yabancı cisimlerin kaçmış olabileceğini veya göz enfeksiyonlarına yakalanmış olabileceğimizi gösterir.

Sadece gözlerimizde oluşan rahatsızlıklarda değil, hangi bölgemiz veya organımız için olursa olsun olumsuz durumlarda mutlaka uzman hekimlere muayene olmamız gerekir. Kendi başımıza ya da tanıdık vasıtasıyla kesinlikle ilaç kullanıp kendimizi tedavi etmeye çalışmamalıyız.

VİDEO GALERİ
SİZİ ARAYALIM Kolay Randevu Al