Özel Era Göz Hastalıkları Merkezi MENÜ

Renk Körlüğü

Renk Körlüğü

Renk körlüğü nedir ?

Renk körlüğü renkleri ayırt etme yeteneğinin bozukluğudur. Genellikle erkelerde görülen, oldukça yaygın bir rahatsızlıktır. En fazla görülen tipi, kırmızı ile yeşilin ayırt edilememesidir. Ender görülen bazı vakalarda ise bütün renklerin ayırt edilememesi ve dünyanın siyah – beyaz görülmesi söz konusudur. Her 20 erkekten ve her 200 kadından birinde renk körlüğü görülür. Birçok kişi olduğunu kendiliğinden fark etmez.

Nedenleri Nelerdir?

Tam olarak bilinmemektedir. Ancak renk körlüğünün genetik geçişli bir hastalık olduğu bilinmektedir. Ailesinde olan bir kişinin renk körü olma ihtimali daha yüksektir. Bazı durumlarda , sinir sistemi hastalıklarına bağlı olarak da oluşabilir. Kalıtsalda ise görmede bir kayıp olmamaktadır.

Belirtileri Nelerdir?

Yaygın türü olan ve genellikle doğumdan itibaren oluşan kaltsalda yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı, aynı biçimde algılanır ve ayrı renkler ancak yoğunluklarıyla ayırt edilebilir. Günlük yaşamda önemli bir sorun oluşturmazsa da yaşam kalitesinde azalmaya yol açabilir. Özellikle renk körü olan kişiler , renklerle ilgili belirli işlerde çalışamayabilirler

Renk Körlüğü Testi


Renkli bir insan gözü retina tabakası ile renkleri algılayabilmekte ve ayırt edebilmektedir. Retina tabakasındaki renk algılamasında oluşabilecek bir problemde bazı renkleri veya tüm renkleri gri şekilde görebilmek mümkündür. Testlerde farklı rakamları ifade eden renkleri çevresindeki renklerden ayıramıyorsanız renk körü olma ihtimaliniz yüksektir.

VİDEO GALERİ
SİZİ ARAYALIM Kolay Randevu Al