Özel Era Göz Hastalıkları Merkezi MENÜ

Lasik Ameliyatı

Lasik Ameliyatı

LASIK; miyop, hipermetrop ve astigmat gibi görme kusurlarınının excimer lazer adı verilen özel bir lazerle giderildiği bir operasyonun ismidir. Bu lazerle gözün en dış kısmındaki kornea tabakası yenden şekillendirilerek ışığın retinaya odaklanması sağlanır.

LASIK tedavisi için uygun bir aday mıyım?

Yüzyılın en önemli buluşlarından biri olan LASIK tedavisi her göz için uygun olmayabilir. Öncelikle bu tedaviyi olmak isteyen kişilerler 18 yaşını tamamlamış olmalıdır. Gözlük veya kontakt lens numaralarınızın artık ilerlemiyor olması gereklidir. Bu temel özellikler dışında, gözlerinizin bu tedavi için uygun olup olmadığını anlamanın yolu detaylı bir göz muayenesi olmaktır. Bu muayene özellikle lazerin uygulanacağı kornea tabakasının incelenmesine yöneliktir ve göz yüzey haritaları ile kornea kalınlık ölçümü gibi rutin dışı tetkikler içerir.

LASIK tedavisi nasıl yapılmaktadır?

LASIK tedavisi, göz merkezi lazer tedavi odasında ve steril şartlarda yapılmaktadır. Operasyon göz damlasıyla sağlanan anestezi eşliğinde gerçekleşir. Genel anestezi veya iğne ile anestezi kullanılmaz. Tedavi sırasında gözlerinizi kırpmaya engel olacak bir ekartör göz kapaklarının altına yerleştirilir. Kornea tabakasını düzleştirmek ve flep adı verilen bir kapakçığı göz yüzeyinden kaldırmak amacıyla göze mikrokeratom adı verilen özel bir cihaz yerleştirilir. Bu sırada gözde hafif bir basınç hissi olur. Flep kaldırma işleminden sonra lazer uygulamasına geçilir. Bu süreçte doktorunuz sizden yanıp sönen bir ışığı takip etmenizi isteyecektir. Lazer ışınları kornea tabakanızı yeniden şekillendirir ve gözdeki kırma kusurunu bu şekilde tedavi eder. Daha sonra flep tekrar eski yerine örtülür ve göze antibiyotikli damla damlatılır. Birkaç dakika süren bu tedavi süreci tamamen ağrısızdır.

Tedavi sonrası süreç nasıldır?

LASIK operasyonu sonrası 1-2 saat gözlerde hafif batma, sulanma ve ışığa karşı hasasasiyet olabilir. Bu nedenle tedavi sonrasında bir süre güneş gözlüğü takmanız ve verilen damlaları düzenli kullanmanız önerilir. Tedavi sonrası birkaç saat gözler kapalı olacak şekilde dinlenmek veya uyumak iyileşmeyi hızlandırır. Ertesi sabah normal hayatınıza artık gözlüksüz olarak devam edebilirsiniz.

LASIK tedavisi güvenli midir?

LASIK tedavisi yirmi yılı aşkın süredir uygulanmaktadır ve oldukça güvenilirdir. Ülkemizde ve dünyada en çok uygulanan cerrahi tedavilerden biri olan bu operasyon, uygun kişilere yapıldığında başarılı sonuçlar vermektedir

VİDEO GALERİ
SİZİ ARAYALIM Kolay Randevu Al