Özel Era Göz Hastalıkları Merkezi العربية العربية English English Deutsch Deutsch Íslenska Íslenska Русский Русский Türkçe Türkçe
MENÜ

Göz Seyirmesinin Nedenleri Nelerdir?

Göz Seyirmesinin Nedenleri Nelerdir?

Göz seyirmesi nedir?

Göz kapağının belli bir süre boyunca istemsiz olarak hareket etmesine göz seyirmesi adı verilmektedir. Tıptaki adı blefarospazm olan göz seyirmesi, halk arasında ise göz atması olarak bilinir. Bu durumun nedenleri; uykusuzluktan, magnezyum eksikliğine kadar pek çok etkenden kaynaklanıyor olabilir. Tüm bu faktörleri, aşağıda sizin için sıraladık.

Stres

Strese verilen tepkiler, kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu tepkilerden bir tanesi de göz seyirmesidir. Stres, göz yorgunluğu ile ilişkili ise eğer, seyirmeye neden olan faktörün stres olduğunu söyleyebiliriz. Önüne geçebilmek için, stres faktörlerinden uzak kalmak önemlidir.

Yorgunluk

Uykusuzluk ve yorgunluk, göz seyirmesinin en bilinen sebeplerindendir. Uykunuzu yeteri kadar alıp, sizi yoran işlerden bir süre uzak kaldığınızda, göz seyirmenizin dindiğini fark edeceksiniz.

Alerji

Toz ve polen gibi alerjik etkenler de göz seyirmesi ile alakalı olabilir. Gözlerin ovulması histamin üretir ve histamin, göz seyirmesinin bilinmekte olan sebeplerinden birisidir. Nedeni alerjiden kaynaklanan göz seyirmesinin, doktorunuzun yardımı ile kolay bir şekilde önüne geçebilirsiniz.

Kafein ve alkol

Aşırı kafein ve alkol tüketiminin, göz seyirmesine neden olabileceği uzmanlar tarafından gözlemlenen ve düşünülen bir durumdur. Aşırı alkol ve kafein alımından uzar durabilirsiniz.

D vitamini eksikliği

D vitaminin, kalsiyum emilimine destek olduğunu ve kasları rahatlatmaya yardımcı olduğunu biliyoruz. Yetersizlik olması durumunda; kalsiyum emilimi azalacağı için, gözlerde seyirmeye neden olabilir. Eğer, seyirme nedeninin D vitamini eksikliği olduğu tespit edilirse, doktorunuz tarafından göz seyirmenizi engelleyecek yardımcı ilaçlar verilir.

B12 vitamini eksikliği

B12 vitaminin eksik olması durumunda, göz seyirmesinin yaşanması söz konusu olabilir. Vitamin testi yaptırmalı ve eksikliğinizin olup olmadığını öğrenmelisiniz. Eğer, bir eksikliğiniz varsa doktorunuzun reçete edeceği B12 ilaçlarını kullanabilir ve göz seyirmenizin önüne geçebilirsiniz.

Göz kapağı ya da kornea iltihabı

Bakterilerin aşırı bir şekilde artması sonucunda, göz kapağınızda iltihaplanma meydana gelebilir. Blefarit olarak adlandırılan bu duruma, göz kapağınızın yağ bezeleri tarafından tıkanması ve alerjik durumlar yol açabilir. Göz seyirmesine neden olan önemli bir durumdur.

VİDEO GALERİ
SİZİ ARAYALIM Kolay Randevu Al